Pietų Amerikos kamelidų galvos ir dantų struktūra yra panaši į kitų atrajotojų. Lamos ir alpakos apatiniame žandikaulyje turi tris poras priekinių dantų. Viršutiniame žandikaulyje priekinių dantų nėra.
Laiku atvesti alpakų ir lamų jaunikliai jau turi išdygusius visus prieškrūminius ir krūminius dantis. Šių aštrių dantų pagalba jie susmulkina pašarus. Tačiau šių gyvūnų dantų dygimo laikas gali varijuoti.
Atvedimo metu dar neišdygę priekiniai dantys yra vienas iš požymių, kad alpakiukas yra ne visiškai išnešiotas ir alpaka vaikavosi anksčiau laiko. Gali būti neišdygęs vienas ar daugiau anksčiau laiko atvestų alpakų jauniklių priekinių dantų.
Alpakos ir lamos yra žolėdžiai gyvūnai, todėl pieninius dantis keičia nuolatiniai dantys. Jauni gyvūnai turi 18–22 dantis, o suaugę – nuo 28 iki 32 nuolatinių dantų. Pieninių dantų kaita į nuolatinius prasideda nuo 2–2,5 metų amžiaus ir visiškai pasikeičia iki 4 metų amžiaus. Kartais dantų kaita gali tęstis ir iki 6–7 metų amžiaus.
Iltiniai („koviniai“) dantys išdygsta 2–3,5 metų amžiaus alpakoms. Šie „koviniai dantys“ yra labiau išreikšti pas patinus, auga atgal, yra labai aštrūs ir gali rimtai sužaloti.
Alpakų ir lamų nuolatinių dantų pasikeitimo laikas
I1 (nuo 2 iki 2,5 m.) | C (nuo 2 iki 7 m., dažniausiai 3,5 m.) | M1 (nuo 6 iki 9 mėn.) |
I2 (nuo 3 iki 3,25 m.) | PM3 (nuo 3,5 iki 5 m.) | M2 (nuo 1,5 iki 2 m.) |
I3 (nuo 3 iki 6 m.) | PM4 (nuo 3,5 iki 5 m.) | M3 (nuo 2,75 iki 3,75 m.) |
I – priekiniai dantys; C – iltininiai („koviniai“) dantys; PM – prieškrūminiai dantys; M – krūminiai dantys
Iškritęs priekinis dantis. Netaisyklingas nuolatinių dantų augimas
Dantų apžiūra
Dantų apžiūra dėl dantų anatomijos, kaip ir kitų smulkiųjų atrajotojų, yra sudėtinga. Gerai matomi tik priekiniai ir iltiniai dantys, todėl juos lengva apžiūrėti. Tačiau prieškrūminiai ir krūminiai dantys per ribotą burnos angą yra prastai matomi.
Prieškrūminiai ir krūminiai dantys turi labai aštrius kraštus, todėl jų nuodugniai apžiūrai yra reikalinga sedacija (panašiai kaip avims ir ožkoms). Galima naudoti burnos žiodiklį, kad šiuos dantis būtų galima lengviau apžiūrėti. Krūminiai ir prieškrūminiai dantys gali būti apžiūrimi ir iš išorės, palpuojant viršutinį ir apatinį žandikaulį. Taip galima patikrinti, ar nėra patologijų. Taikant tokią apžiūrą taip pat galima įvertinti ne tik dantis, bet ir apatinio ir viršutinio žandikaulio kaulinį audinį, pažiūrėti, ar nėra nelygumų, patinimo, atsivėrusių fistulių ar susiformavusio absceso.
Dantų trumpinimas
Iltiniai „koviniai“ dantys turi būti reguliariai trumpinami, kad patinai nebūtų pavojingi vienas kitam, kad nesusižalotų patys ir nesužalotų kitų gyvūnų, taip pat ir žmogaus. Iltiniai dantys auga lėtai, todėl juos reikia trumpinti kas kelis metus. Šie dantys yra kerpami su pjovimo įrankiu, paliekant 2 mm virš dantų linijos. Per daug nukirpus gali išsivystyti gingivitas arba danties infekcija.
Peraugę apatinio žandikaulio priekiniai dantys yra dažna problema. Priekiniai dantys turi liestis ir būti lygūs su viršutinio žandikaulio rostraline dantų pagalvėlės dalimi. Dantis galima trumpinti su šlifuokliu ar specialiu dantų pjovimo prietaisu. Priekiniai dantys trumpinami kas 1–2 metus. Dantų trumpinimas visada turi būti atliekamas taikant sedaciją.
Taisyklingas dantų sąkandis
Peraugę priekiniai dantys