Vyresnio amžiaus alpakų priežiūra
Sena (vyresnio) amžiaus alpaka, tai yra terminas, kuris sukelia daug diskusijų. Kokio amžiau alpaka jau yra sena? Yra priimta manyti, kad sena ar vyresnio amžiaus alpaka jau yra nuo 12 metų. Tai yra amžius, kuomet gyvūnui reikalinga atidesnė priežiūra.
Kokie yra pagrindiniai senėjimo požymiai:
- žemas kūno masės indeksas (KMI): nesugebėjimas išlaikyti patenkinamo kūno masės indekso, svorio netekimas, nepriaugimas, ilgalaikis ryškus KMI sumažėjimas;
- sumažėjęs aktyvumas, sukaustyta eisena;
- alpaka sunkiai gulasi sternalinėje pozicijoje nuo vieno šono ant kito, sunkiai keliasi;
- statuso praradimas grupėje;
- lėtas vilnos augimas po kirpimo;
- dezorientacija greitai judant arba naujoje aplinkoje;
- sutrikusi rega, klausa.
Senų alpakų priežiūra, sveikatingumo palaikymas
Šėrimas
Sumažėjęs vyresnio amžiaus alpakų aktyvumas reiškia mažesnius mitybos poreikius, tačiau taip pat sumažėja ir maistinių medžiagų įsisavinimas. Šėrimas turėtų būti tik aukštos kokybės pašarais, pridedant baltymų turinčių pašarų, tokių kaip liucerna. Jei gyvūnui sunku išlaikyti KMI, reikėtų apsvarstyti galimybę pridėti koncentruoto pašaro. Užtikrinti pakankamą mineralų ir vitaminų kiekį. Reikalinga stebėti ir registruoti KMI kas mėnesį. Įvertinti išmatas, kas padės suprasti ar nėra virškinimo problemų.
Dantų priežiūra
Patologijos, tokios kaip dantų iškritimas, netinkamas išsidėstymas ir dėl to atsirandantys aštrūs kraštai, ypač krūminių dantų, dažniau pasitaiko vyresnio amžiaus gyvūnams. Savininkai turėtų dažniau tikrinti dantis (taikant sedaciją): bent kartą per metus arba pastebėjus nenormalų kramtymą, ne pilnai sukramtytą pašarą, ar padidėjusį seilėtekį.
Laikymo sąlygos
Vyresnių alpakų mažesnis kūno riebalų kiekis ir trumpesnė vilna reiškia ir mažesnį gyvūno sugebėjimą atlaikyti temperatūrinius pokyčius. Todėl svarbu užtikrinti apsaugą nuo vėjo, lietaus, sniego, vasaros metu pastogę nuo kaitrių saulės spindulių.
Gyvūnas su amžiumi gali prarasti savo statusą bandoje, todėl rekomenduojama vyresnio amžiaus alpakas laikyti mažesnėje grupėje arba su mažiau dominuojančiomis alpakomis. Siekiant sumažinti konkurenciją reikėtų įrengti daugiau šėrimo ir vandens vietų.
Sveikatos problemos
- Virškinamojo trakto parazitai
Prarastas statusas bandoje (priverstos ganytis mažesniame plote, pvz., arčiau tualetų) ir susilpnėjusi imuninė sistema gali nulemti ir didesnį užsikrėtimą parazitais. Taip pat sumažėjęs baltymų suvartojimas su amžiumi gali būti pagrindinė didesnio užsikrėtimo priežastis.
Vyresnio amžiaus gyvūnai turi būti įtraukiami atliekant išmatų tyrimus. Vertinant gautus rezultatus vyresnio amžiaus gyvūnams ir nedidelis kiaušinėlių skaičius išmatose gali būti rimtesnio susirgimo priežastis.
- Imuninė sistema
Su amžiumi imuninės sistemos funkcija silpnėja, o tai gali sukelti pasikartojančius ligos epizodus arba prastą atsaką į gydymą. Savininkai turėtų vengti streso, naujų priemonių įvedimo vyresniems gyvūnams, pvz., maišyti gyvūnus/grupes, laikyti didelėmis grupėmis, stengtis apsaugoti nuo nepalankių aplinkos sąlygų, nerekomenduojama keisti šėrimo. Sutrikus sveikatos būklei nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją.
- Lėtinis skausmas
Galūnių ar stuburo sąnarių osteoartrito rizika didėja su amžiumi.
Svarbu užtikrinti kuo mažesnius atstumus iki pašaro ir vandens, pastogės. Įvertinus situaciją gali būti skiriamas ir gydymas, kuris sumažina skausmą.
4. Reprodukcija
Su amžiumi mažėja ir vaisingumas, atsiranda įvairios su reprodukcine sistema susijusios patologijos, tačiau nėra nustatytos ribos, kada reikėtų nutraukti patelių veisimą. Sprendimas, ar kergti patelę ir kaip dažnai tai daryti, turėtų būti pagrįstas jos gebėjimu išlaikyti kūno masę ir atsigauti po jauniklio atvedimo ir laktacijos. Su amžiumi prastėja ir krekenų kokybė, taip pat mažėja ir pieno kiekis laktacijos metu. Šiuos aspektus taip pat svarbu įvertinti prieš kergiant, gali tekti daugiau įdėti pastangų rūpinantis atvestu jaunikliu.
- Širdies ligos
Su amžiumi atsiranda ir įprastos širdies problemos, širdies nepakankamumas, kardiomiopatija. Požymiai tai bendras būklės pablogėjimas, sumažėjęs svoris, silpnumas, fizinio krūvio netoleravimas, suprastėjęs apetitas. Hipotermija arba staigi mirtis taip pat gali būti susijusi su širdies ir kraujagyslių ligomis.
- Neoplazijos
Amžius, kaip ir kitoms gyvūnų rūšims, taip ir kamelidams padidina navikinių darinių atsiradimo riziką, išskyrus limfomą, kuri dažnai pasireiškia ir jauniems gyvūnams. Vidutinis amžius diagnozuojant navikinius susirgimus alpakoms yra mažesnis nei lamoms.
- Pojūčiai
Lęšių drumstumas atsiranda 8 metų ir vyresnėms alpakoms, tačiau tai nebūtinai sukelia akivaizdų regėjimo pablogėjimą. Mažai turima žinių ar uoslė silpnėja su amžiumi.